פתיחת שנת לימודים חדשה – תשע"ג – ועדכון על המתרחש

שלום לכולם,

כבר מספר חודשים לא דיווחנו על ההתקדמויות כאן ב"שיח", ואנו מתנצלים על כך.

אז קודם כל, ולפני הכל – ברכת שנת לימודים חדשה לכולנו – ושתהיה זו שנה פורייה, מוצלחת, מלאת חוויות. ולמי שחווה שנה מאתגרת במיוחד, כמונו – אני מאחלת התקדמות של אהבה וקבלה והקלה באתגרים.

אז מה חדש אצלנו? – המון! וחדשות טובות כולן. ממה להתחיל?

ראשית, אעדכן טיפה על סיום השנה הלא פשוטה שעברנו, שנת לימודים תשע"ג, שאת רובה עברנו תחת צו סגירה, איומים ולחץ שהופעל על בית הספר וההורים מצד משרד החינוך. אבל היא מאחורינו.

באפריל הגיש המנהל האדמיניסטרטיבי של "שיח", ערן, את המסמכים הדרושים לקבלת רישיון עבור "שיח". אך כפי שאתם כבר יודעים, לא היה כל סיכוי לקבל רישיון במקום בו ישבנו, במבנה בכליל, עקב הבעייתיות הרבה בנושא תכנית המתאר. מפאת האתגרים הרבים, בקשתנו באה באיחור של כ-10 ימי עבודה, ונדחתה על ידי משרד החינוך.

וכאן באה לעזרתנו מועצת מטה אשר בראשות יהודה שביט, אשר הבינו כי "שיח" הוא מענה לדרישת ציבור לחינוך אלטרנטיבי, לצורך אמיתי בו מעוניינים האנשים. מעוניינים עד כדי כך שהם מגיעים ממקומות שונים בארץ ומעתיקים את מגוריהם על מנת לאפשר לילדיהם ללמוד ב"שיח". בתחום מועצת מטה אשר אין כיום אף בית ספר העונה על הצורך בחינוך אלטרנטיבי. בנוסף, קיימת במועצה מצוקה של מקומות בחינוך בכלל, על כן רואה המועצה את צורך בהרחבת השירות הניתן לתושבים.

על כן התייצבה מועצת מטה אשר לצידנו באופן חד משמעי, בעל פה ובכתב. ראש המועצה הבהיר את תמיכתו בהקמת "שיח" בכליל באופן שאינו משתמע לשתי פנים, והחל עוזר לנו במאמצים למצוא  מקום חלופי בו נוכל לקבל רישיון ולנהל את המסגרת שלנו באופן חוקי לחלוטין. במהלך חופשת הקיץ עמלו נציגי "שיח" יחד עם המועצה למען מציאת פתרון הולם, שיאפשר לנו פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, ומתוך מספר חלופות נבחר (כבר במהלך חודש אוגוסט) מבנה הפעוטון, השייך למועצה האזורית עצמה, במושב נתיב השיירה אשר יארח אותנו לשנה, עד שנעבור למבנה קבוע.

רק באמצע אוגוסט פחות משבועיים לתחילת הלימודים, סוכמו סופית ההבנות בין שיח למושב ולמועצה האזורית. קיפלנו את החפצים במבנה בכליל ועברנו לנתיב השיירה, שם עמלו הצוות וההורים בקדחתנות בסידור המקום והכנתו לקבלת התלמידים.

לאור דחיית הבקשה שהגשנו באפריל, הגשנו באוגוסט ערר למשרד החינוך ובהמשך – בקשה מחודשת לקבלת רישיון, הפעם לגבי המבנה החדש שלנו, בתמיכה ברורה ונחרצת של ראש מועצת מטה אשר, יהודה שביט.

את שנת הלימודים פתחנו ביום רביעי, 29 באוגוסט, בשמחה גדולה ובהתרגשות. ילדי מטה אשר הגיעו לראשונה בהסעה ל"שיח" – חוויה חדשה נוספת.

התקיים טקס פתיחת שנה קצר ומלא שמחה, בו הרכיבו הילדים, לצלילי נגינה של הצוות ושירה של כולנו, מרכבה עשויה מקלות במבוק, כסמל לשלמות, תקווה, אחדות ואהבה.

עברנו כל כך הרבה, ולפנינו עוד דרך ארוכה, אבל אנחנו רואים את אור, מחזיקים בחזון ומלאים אהבה לתהליך היצירה, להרפתקאה המרתקת בה אנו נמצאים.

אז זהו זה, "שיח" בדרכה החדשה במקום החדש, וכולנו מלאי שמחה ומביטים קדימה לקראת האתגרים החדשים לפתור בשנה זו, המקרבת אותנו צעד נוסף אל מבנה הקבע של "שיח"  כמסגרת קיימת, מוכרת, איתנה ומתרחבת, המשרתת את כל מי שמאמין בדרך זו ומעוניין להיות חלק מהקהילה שלנו.

להתראות בעדכונים הבאים,

ורה וערן