ראיון בגל"ץ – האם פורעי חוק היננו?

תמונת התכנית באתר של גל"ץ.
תמונת התכנית באתר של גל"ץ.18-אוג-2014 08:39
 
ביום 14 בדצמבר השתתף ערן הרפז בתכנית "יהיה בסדר" של אביב לביא ואסף ליברמן בגלי צהל.

משרד החינוך הכריז על כוונתו לסגור את "שיח", מה שלא יהיה, כך משתמע מדבריה של מנהלת המחוז הצפוני, ד"ר אורנה שמחון. מאידך, ראש מועצת מטה אשר מביע תמיכה בהורים ומציע למשרד החינוך לבחון שוב את הגישה להנושא של "שיח".

האזינו כאן לתכנית כפי שהיא מוקלטת ומופיעה באתר של גל"ץ: – יש ללחוץ על התכנית מיום 14.12.

משרד החינוך קורא לנו כאן "פורעי חוק", אך כל בר דעת יכול להבין שאילו היה המצב פשוט כל כך והיינו אכן פורעי חוק, לא היה ראש המועצה של מטה אשר, מר יהודה שביט, אדם מכובד ללא עוררין, מביע את עמדתו החיובית ומציין את זכותנו כהורים לחנך את ילדינו לפי ראות עינינו.

חשוב שיבינו האנשים: איננו פורעי חוק. המצב הוא מעט יותר מורכב, בו החוק המדובר של המדינה סותר חוק יסוד.

לפי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, הקודם לחוק חינוך חובה, כפי שפורש פעמים מספר ע"י גדולי השופטים במדינת ישראל, להלן ציטוט מתוך פסק-דין של בית המשפט העליון ערעור אזרחי מס' 5942/92 10.8.94 לפני הנשיא מ' שמגר והשופטים ד' לוין, ת' אור:

כבוד האדם משתקף, בין היתר, ביכולתו של יצור אנוש בתור שכזה לגבש את אישיותו באופן חופשי, כרצונו, לבטא את שאיפותיו ולבחור דרכים להגשמתן, לבחור בחירותיו הרצוניות, לא להיות משועבד לכפייה שרירותיות, לזכות ליחס הוגן מצד כל רשות ומצד כל פרט אחר, להינות מן השוויון אשר בין בני אנוש, לזכות לתשומת לב הראויה של החברה בה הוא חי, להשיג דעת או לסרב לדעת, כרצונו (842 ז).

אצטט פסק דין מתוך עתירה בבית המשפט לעניינים מינהליים לבטל צו סגירה של בית הספר עתיד בשנת 2001:

לא ניתן להתעלם מכך כי "זכותם של הורים לגדל ולחנך את ילדיהם כראות עיניהם היא זכות חוקתית יסודית, זכות טבעית הטבועה ועולה מן הקשר בין הורים לצאצאיהם" (ע"א 2266/9 פלוני נ' פלוני,פ"ד מט(1) 221, 235 מול האות ו'). 

שמוסיף ומבהיר:

בצד הזכות האמורה עומדת, כמובן, חובתם של ההורים לדאוג לילדיהם. הזכות והחובה שבצידה מוצאים ביטוי במה שידוע כאוטונומיה של ההורים בגידול ילדיהם. יחד עם זאת, "אוטונומיה זו אינה מוחלטת" (רע"א 5587/97 היועץ המשפטי לממשלה נ' בן אכר, פ"ד נא(4) 830, 860, מול האות ז'). 

ומפרט מה מאפשר את התערבות המדינה:

כדי להצדיק פגיעה באוטונומיה ובפרטיות של התא המשפחתי … צריכה להתקיים עילה מיוחדת ויוצאת דופן" (ע"א 577/83 היועץ המשפטי לממשלה נ' פלונית, פ"ד לח(1) 461, 468, מול האות ז', כב' השופט ברק).

כפי שניתן לראות בבירור יש כאן הטעיה מסוימת של הציבור כאשר קוראים לנו "פורעי חוק". איננו פורעי חוק כלל. יחד עם זאת נכון הוא הדבר שאיננו מספקים את חוק חינוך חובה, האומר, כפי שמצויין במכתבים שנשלחו אלינו ע"י הרשויות, כי עלינו לשלוח את ילדינו למוסדות חינוך המאושרים ע"י המדינה.

ישנו כאן מצב של קונפליקט בין חוקי המדינה, בין חוק היסוד כבוד האדם וחירותו לבין חוק חינוך חובה. אך לפי חוקי מדינת ישראל – חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מקדים את חוק חינוך חובה! ולפי חוק זה פגיעה של המדינה בכבוד האדם וחירותו, בדמות התערבות בוטה בדרך החינוך בה הוא בוחר עבור ילדנו, אפשרית רק במקרה של חשש כבד ומבוסס להזנחה או תכנים כנגד המדינה, דבר שברור ומוסכם שאינו המצב במקרה של "שיח".

One thought on “ראיון בגל"ץ – האם פורעי חוק היננו?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *