אודות

אודות שיח

שיח הוא מסגרת חינוכית אלטרנטיבית שהוקמה ב- 2008 על ידי קבוצה של הורים ואנשי חינוך מכליל. זו מסגרת צומחת שגדלה עם הילדים ובשנת 2019 גם הקימה תיכון אלטרנטיבי ברוח החינוך הדיאלוגי שממשיך את תהליך הצמיחה. שתי המסגרות, היסודית והתיכונית, ממוקמים היום במרחב משותף הנמצא בישוב עמקה. עם סיום הבניה והצמיחה של התיכון המקום אמור להכיל 220-250 ילדים ונוער מגילאי 6-18.

שיח שייך לזרם החינוך הדיאלוגי וכמותו יש מספר מסגרות בארץ. הדגש בחינוך הדיאלוגי הוא על המפגש האנושי ויצירת מרחב של חיים שבו ילדים ומבוגרים כאחד יכולים לחיות באופן משמעותי ורלוונטי.

לא תמיד מובנת עבודת החינוך באור הנכון ובשגרת היום ואי הוודאות העוטפת אותנו נקל להמעיט בערכה ומשמעותה. נוטים לראות בגודלו הקטן של הילד גם סימן למידת אי-חשיבותו. ובכלל העיסוק בחינוך נוטה לקבל צביון של ביביסיטר משוכלל, מקום המונע בעיקר על ידי פחדים ודאגות. וזה המקום להזכיר את היריעה הרחבה יותר – מדובר בדיני נשמות, בתמיכה בצעדים הראשונים במסע חייו של אדם. כדאי לגשת לתמיכה הזו במלוא ההשראה, האמונה, ורוחב ההסתכלות. זו אחריותנו להיות מקום לומד, להבין את עבודתנו באופן הרציני, שהוא מלא שחוק של חדווה. זהו מקום של אתגר והרפתקה.     

אנו מבקשים להעמיד כנגד הבריחה בדרכי הישרדות את הבחירה באהבת החיים וערכם הפנימי. לחזק את לבנו על ידי נתינת מקום לאחרות הטמירה להיכנס בדלתותינו ועל ידי זיכוך המידות המאפשרות לנו לפגוש את החיים באומץ, יושר, אמונה, ענווה וחירות. כל ילד הוא יחיד, והוא יוצא לייעוד חיים שאיננו יכולים לדעת עליו אלא את זה – שיש לו ניגון מיוחד משלו. והכבוד לניגון זה ולאי ידיעתנו אותו, היא גם מה שמאפשר לנו לפגוש כל ילד פגישה של אמת.